1. Womic Steel: capacidades de fabricación e fortaleza da empresa
Womic Steel Group é un fabricante e exportador global de primeiro nivel con máis de 20 anos de experiencia na produción de produtos tubulares de aceiro carbono, aliaxe e inoxidable. As nosas instalacións de produción de tubos para pilotes de última xeración abarcan unha capacidade de fabricación integral de máis de 20.000 toneladas ao mes para tubos para pilotes de aceiro mariño, utilizando procesos ERW e LSAW/SSAW.
Rango de tamaño de produción para tubos de pilotes mariños:Diámetro exterior de 219 mm a 660 mm (de 8 polgadas a 26 polgadas) para o proceso ERW e de 508 mm a 3000 mm (de 20 polgadas a 120 polgadas) para o proceso LSAW/SSAW. Grosor de parede de 6,0 mm a 25,4 mm para ERW e de 6,0 mm a 50,8 mm para LSAW/SSAW. Lonxitudines individuais de 6 m a 18 m estándar, con lonxitudes personalizadas de ata 60 m dispoñibles para proxectos de cimentacións profundas.
Certificacións de calidade e cumprimento normativo:
Certificado ISO 9001:2015:Sistema de xestión da calidade para a produción de tubos de pilotes e os procesos de control de calidade, garantindo unha calidade consistente do produto e unha mellora continua en todas as operacións de fabricación.
Licenza de monograma API 5L / API 2B:Womic Steel posúe a licenza API 5L para a fabricación de tubaxes de liña e a licenza API 2B para tubaxes de aceiro estrutural para aplicacións mariñas. O monograma API representa o noso compromiso cos máis altos estándares da industria para o transporte de petróleo e gas e as tubaxes de pilotes estruturais no mar. As auditorías API regulares garanten o cumprimento continuo dos requisitos das especificacións.
Marcado CE (PED 2014/68/UE):Os nosos tubos para pilotes e tubos estruturais cumpren coa Directiva europea de equipos a presión (PED) 2014/68/UE. A marcaxe CE está dispoñible se se solicita para facilitar o despacho de aduanas e a aceptación de proxectos dentro do Espazo Económico Europeo (EEE). Declaración de prestacións (DoP) dispoñible para os produtos con estándar EN.
Certificación EN 10204 3.2:Ademais dos certificados de probas de muíño estándar 2.2 e 3.1, subministramos produtos co certificado de inspección 3.2, validado por organismos externos autorizados pola UE (TÜV, LR, BV, SGS) para proxectos mariños e de cimentacións críticos que requiren a trazabilidade total do material e unha verificación independente.
Aprobacións de inspección por terceiros (TPI):Os nosos produtos e procesos de produción están aprobados e auditados polas principais axencias internacionais e sociedades de clasificación, incluíndo SGS, BV, ABS, LR, DNV, GL e TÜV. Estas aprobacións demostran a nosa capacidade para subministrar tubos para pilotes para proxectos mariños e offshore regulados por sociedades de clasificación.
Certificacións adicionais dispoñibles:
ISO 14001:2015(Sistema de Xestión Ambiental): Comprometidos con prácticas de fabricación sostibles
ISO 45001:2018(Sistema de xestión de saúde e seguridade no traballo): garantir un ambiente de traballo seguro
Control de Produción en Fábrica (CPF)segundo EN 10248 / EN 10219: autodeclaración de conformidade para a marcación CE
NORSOK M-650(Norma norueguesa para materiais de aceiro) – Dispoñible para proxectos no mar do Mar do Norte
KTA 3211.2(Norma nuclear alemá): dispoñible para aplicacións de pilotes en instalacións nucleares
Aprobacións específicas do cliente:Sometemosnos regularmente a auditorías de fábrica e aprobacións para os principais contratistas de EPC, autoridades portuarias e empresas enerxéticas de todo o mundo. Ofrecemos apoio de documentación e auditoría para os procesos de cualificación de provedores.
Recoñecemento global:Womic Steel é un provedor de confianza para contratistas EPC globais, autoridades portuarias, empresas de enxeñaría mariña e contratistas de cimentacións, que presta servizo a máis de 80 países do sueste asiático, Europa, Oriente Medio, África e América.
2. ASTM A252 GR.3 e EN 10248 S355GP: Composición do material e características de rendemento
ASTM A252 GR.3é a especificación estándar americana para pilotes de tubos de aceiro soldados e sen soldadura. A designación "GR.3" indica o Grao 3, que ten o maior requisito de resistencia entre os tres graos ASTM A252 (GR.1, GR.2, GR.3). O Grao 3 ofrece unha resistencia mínima ao rendemento de 345 MPa (50.000 psi), o que o converte na opción preferida para cimentacións profundas, pilotes mariños e aplicacións de soporte de cargas pesadas onde se require unha alta integridade estrutural.
EN 10248 S355GPé o estándar europeo para pilotes de aceiro laminado en quente en chapa e pilotes de tubos. O "S" denota aceiro estrutural, "355" indica un límite elástico mínimo de 355 MPa e "GP" significa "pilote xeral" (aplicación xeral de pilotes). O S355GP ofrece un límite elástico lixeiramente superior ao ASTM A252 GR.3 (355 MPa fronte a 345 MPa) e está amplamente especificado para proxectos de construción mariña en Europa, Oriente Medio e África.
Ambas as calidades están formuladas especificamente para aplicacións de pilotes, ofrecendo unha excelente soldabilidade para empalmes no campo, boa tenacidade a baixas temperaturas para ambientes mariños e ductilidade suficiente para soportar as tensións de hincado durante a instalación dos pilotes. En comparación coas calidades estruturais estándar como A36 ou S235JR, estas calidades de pilotes proporcionan unha capacidade de carga significativamente maior, o que permite profundidades de hincado maiores e cantidades de pilotes reducidas.
Composición química (análise de cucharón, % en masa):
| Elemento | ASTM A252 GR.3 (máx. %) | EN 10248 S355GP (máx. %) |
| C | 0,26 | 0,22 |
| Si | — | 0,55 |
| Mn | 1,35 | 1,60 |
| P | 0,040 | 0,035 |
| S | 0,050 | 0,035 |
| Cu | — | 0,55 |
| CE (máx.) | — | 0,45 |
Nota: A norma EN 10248 S355GP ten límites máis estritos para o carbono, o fósforo e o xofre, o que resulta nunha mellor soldabilidade e tenacidade en comparación coa norma ASTM A252 GR.3. Ambas as calidades están deseñadas para aplicacións de pilotes con boa ductilidade para soportar as tensións de empuxe sen rachar. O límite de equivalente en carbono (CEV) do 0,45 % para o S355GP garante unha excelente soldabilidade no campo para o empalme de pilotes.
Propiedades mecánicas (temperatura ambiente):
| Propiedade | ASTM A252 GR.3 | EN 10248 S355GP |
| Resistencia elástica (mín.) | 345 MPa (50.000 psi) | 355 MPa (51.500 psi) |
| Resistencia á tracción (mín.) | 455 MPa (66.000 psi) | 470 MPa (68.200 psi) |
| Elongación (min) | 20% (para calibre de 50 mm) | 19% (lonxitudinal) |
| Resistencia ao impacto | Non especificado | 27 Joules a 0 °C (opcional) |
*Nota: A norma EN 10248 S355GP ofrece unha maior resistencia mínima á tracción e ao rendemento en comparación coa norma ASTM A252 GR.3. Para aplicacións mariñas que requiren tenacidade ao impacto a baixas temperaturas, a norma EN 10248 permite probas de impacto opcionais a 0 °C (27 Joules como mínimo). Para a norma ASTM A252 GR.3, as probas de impacto non son obrigatorias, pero pódense especificar como requisito suplementario*.
Comparación de graos de tubos para pilotes:
| Grao | Resistencia elástica (MPa) | Resistencia á tracción (MPa) | Aplicación típica |
| ASTM A252 GR.1 | 205 | 345 | Cimentación lixeira, pilotes superficiais |
| ASTM A252 GR.2 | 240 | 415 | Carga moderada, cimentación do edificio |
| ASTM A252 GR.3 | 345 | 455 | Carga pesada, mariña, cimentación profunda |
| EN 10248 S235GP | 235 | 360 | Piloteo lixeiro, tablestacas |
| EN 10248 S275GP | 275 | 410 | Carga media, muros de contención |
| EN 10248 S355GP | 355 | 470 | Mariña pesada, cimentación profunda |
*Nota: Para os proxectos mariños máis esixentes que requiren altas tensións de empuxe e penetración profunda, recoméndanse as calidades ASTM A252 GR.3 e EN 10248 S355GP. Para proxectos que requiren unha resistencia aínda maior (ata 460 MPa), pódense considerar como alternativas API 5L X65 ou EN 10225 S460G10+M.*
3. Rango dimensional e cumprimento das normas
Womic Steel subministra tubos de aceiro para pilotes mariños nun amplo espectro dimensional, que cumpren totalmente as normas ASTM A252, EN 10248 e outras normas internacionais relacionadas. Dispoñemos de procesos ERW (soldadura por resistencia eléctrica) e LSAW (soldadura lonxitudinal por arco mergullado) para cubrir toda a gama de diámetros.
| Elemento | Especificación |
| Estándar | ASTM A252 (GR.1, GR.2, GR.3) / EN 10248 (S235GP, S275GP, S355GP) |
| Proceso de fabricación | ERW (219 mm-660 mm de diámetro exterior) / LSAW (508 mm-3.000 mm de diámetro exterior) / SSAW (508 mm-3.000 mm de diámetro exterior) |
| Rango de diámetro exterior | ERW: 219 mm - 660 mm (8" - 26") / LSAW/SSAW: 508 mm - 3.000 mm (20" - 120") |
| Rango de grosor de parede | ERW: 6,0 mm – 25,4 mm / LSAW/SSAW: 6,0 mm – 50,8 mm |
| Rango de lonxitude | Estándar: 6 m, 12 m, 18 m / Personalizado: ata 60 m |
| Fin Remate | Extremo liso (PE) / extremo biselado (BE) con aneis de aceiro de sacrificio opcionais |
| Acabado superficial | Espido / Aceitado / Revestido de negro / 3PE / FBE / Epoxi de alcatrán de hulla |
| Tolerancias | DE: ±1,0 % / PESO: -0 % +15 % (ASTM) ou ±10 % (EN) / Lonxitude: +50 mm -0 mm |
4. Dimensións e especificacións dispoñibles: tubos de aceiro para pilotes mariños
Tubo para pilotes ERW (219 mm – 660 mm de diámetro exterior)
| Diámetro exterior (mm) | Opcións de espesor de parede (mm) | Peso (kg/m²) | Lonxitude estándar |
| 219.1 | 6.0, 8.0, 10.0, 12.5, 15.0 | 31,5 - 75,5 | 6 m / 12 m |
| 273.1 | 6.0, 8.0, 10.0, 12.5, 15.0, 18.0 | 39,5 - 113,2 | 6 m / 12 m |
| 323,9 | 6.0, 8.0, 10.0, 12.5, 15.0, 18.0, 20.0 | 47,0 - 149,8 | 6 m / 12 m / 18 m |
| 355,6 | 6.0, 8.0, 10.0, 12.5, 15.0, 18.0, 20.0, 22.0 | 51,7 - 180,8 | 6 m / 12 m / 18 m |
| 406.4 | 6.0, 8.0, 10.0, 12.5, 15.0, 18.0, 20.0, 22.0, 25.0 | 59,2 - 235,1 | 6 m / 12 m / 18 m |
| 457.2 | 8.0, 10.0, 12.5, 15.0, 18.0, 20.0, 22.0, 25.0 | 88,6 - 266,5 | 6 m / 12 m / 18 m |
| 508.0 | 8.0, 10.0, 12.5, 15.0, 18.0, 20.0, 22.0, 25.0 | 98,6 - 297,8 | 6 m / 12 m / 18 m |
| 558,8 | 8.0, 10.0, 12.5, 15.0, 18.0, 20.0, 22.0, 25.0 | 108,7 - 329,1 | 6 m / 12 m / 18 m |
| 609,6 | 8.0, 10.0, 12.5, 15.0, 18.0, 20.0, 22.0, 25.0 | 118,7 - 360,4 | 6 m / 12 m / 18 m |
| 660,4 | 8.0, 10.0, 12.5, 15.0, 18.0, 20.0, 22.0, 25.0 | 128,7 - 391,7 | 6 m / 12 m / 18 m |
Tubo para pilotes LSAW (508 mm – 3.000 mm de diámetro exterior)
| Diámetro exterior (mm) | Opcións de espesor de parede (mm) | Peso (kg/m²) | Lonxitude estándar |
| 508 – 610 | 6,0 – 25,4 | 74,3 – 366,3 | 6 m / 12 m / 18 m |
| 610 – 762 | 6,0 – 30,0 | 89,4 – 541,5 | 6 m / 12 m / 18 m |
| 762 – 914 | 8,0 – 35,0 | 148,8 – 758,5 | 6 m / 12 m / 18 m / 24 m |
| 914 – 1.067 | 10,0 – 40,0 | 222,9 – 1.013,2 | 6 m / 12 m / 18 m / 24 m |
| 1.067 – 1.220 | 12,0 – 45,0 | 312,2 – 1.303,9 | 6 m / 12 m / 18 m / 24 m |
| 1.220 – 1.422 | 12,0 – 50,0 | 357,6 – 1.692,0 | 6 m / 12 m / 18 m / 24 m |
| 1.422 – 1.625 | 12,0 – 50,0 | 417,3 – 1.941,4 | 6 m / 12 m / 18 m / 24 m |
| 1.625 – 2.000 | 12,0 – 50,8 | 477,1 – 2.441,1 | 6 m / 12 m / 18 m / 24 m |
| 2.000 – 2.500 | 12,0 – 50,8 | 588,5 – 3.065,7 | 6 m / 12 m / 18 m |
| 2.500 – 3.000 | 12,0 – 50,8 | 736,5 – 3.693,4 | 6 m / 12 m / 18 m |
Nota: Dimensións personalizadas fóra destes rangos dispoñibles baixo petición. Diámetros maiores (ata 4.000 mm / 160") dispoñibles para proxectos especializados.
5. Normas comúns para tubos de pilotes, mariños e de cimentacións fabricadas por Womic Steel
| Estándar | Graos de aceiro | Aplicación típica |
| Normas de pilotes ASTM | ||
| ASTM A252 (Especificación estándar para pilotes de tubos de aceiro soldados e sen costura) | GR.1, GR.2, GR.3 | Pilotes de tubos de aceiro para cimentacións profundas, pilotes mariños |
| ASTM A500 (Especificación estándar para tubos estruturais de aceiro ao carbono soldados e sen costura conformados en frío) | GR.A, GR.B, GR.C | Tubos estruturais redondos/cadrados para pilotes e arriostramentos |
| ASTM A501 (Especificación estándar para tubos estruturais de aceiro ao carbono soldados e sen costura conformados en quente) | GR.A, GR.B | Tubaxe estrutural conformada en quente para pilotes |
| ASTM A690 (Especificación estándar para pilotes en H e tablestacas de aceiro de níquel-cobre-fósforo de alta resistencia e baixa aliaxe) | Grao de mariñeiro | Pilotes de aceiro resistentes á corrosión da auga de mar |
| ASTM A572 (Especificación estándar para aceiro estrutural de columbio-vanadio de alta resistencia e baixa aliaxe) | GR.42, GR.50, GR.60, GR.65 | Pilotes estruturais de alta resistencia e baixa aliaxe |
| ASTM A588 (Especificación estándar para aceiro estrutural de baixa aliaxe de alta resistencia con resistencia á corrosión atmosférica) | GR.A, GR.B, GR.C | Pilotes de aceiro resistentes á intemperie, cimentación de pontes |
| ASTM A913 (Especificación estándar para perfiles de aceiro de baixa aliaxe de alta resistencia e calidade estrutural) | GR.50, GR.60, GR.65, GR.70 | Pilotes de aceiro de alta resistencia con soldabilidade mellorada |
| ASTM A857 (Especificación estándar para placas de aceiro, conformadas en frío, calibre lixeiro) | — | Tablestacas de calibre lixeiro conformadas en frío |
| Normas de Piling EN / DIN / BS / NF | ||
| EN 10248 (Táboas de aceiro laminadas en quente - Condicións técnicas de subministración para aceiros non aliados) | S235GP, S275GP, S355GP | Tablestacas e tubaxes de aceiro laminado en quente |
| EN 10219 (Perfís ocos de aceiro soldados conformados en frío para fins estruturais) | S235JRH, S275JRH, S355JRH, S355J2H | Perfís ocos estruturais soldados conformados en frío para pilotes |
| EN 10025 (Produtos laminados en quente de aceiros estruturais - Aceiros estruturais non aliados) | S235JR, S275JR, S355JR, S355J2, S420ML, S460ML | Aceiro estrutural laminado en quente para pilotes e uso mariño |
| EN 10225 (Aceiros estruturais soldables para estruturas fixas no mar) | S355G8+M, S355G10+M, S420G1+QT, S460G1+QT | Estruturas de aceiro mariñas e offshore para pilotes |
| EN 10348 (Aceiro para tablestacas - Tablestacas de aceiro non aliado laminadas en quente) | S240GP, S270GP, S320GP, S355GP | Tablestacas de aceiro laminadas en quente para muros de contención |
| DIN 2458 (Tubos e accesorios de aceiro soldados - Condicións técnicas xerais de subministración - substituída pola EN 10219) | St37.0, St44.0, St52.0 | Tubos de aceiro soldados estándar alemán para pilotes |
| DIN 17100 (Aceiro para fins estruturais xerais - substituída pola EN 10025) | St37-2, St44-2, St52-3 | Aceiro estrutural estándar alemán para pilotes |
| BS 1387 (Especificación para tubos e tubulares de aceiro roscados e encaixados - substituída pola EN 10255) | Clase A, Clase B, Clase C | Tubos de aceiro roscados estándar británico para pilotes e andamios |
| BS 4360 (Especificación para aceiros estruturais soldables - substituída pola EN 10025) | Grao 43A, 43B, 50B | Aceiro estrutural estándar británico para pilotes (histórico) |
| NF A49-311 (Tubes en acier soudés pour le pillage - Norma francesa de pilotes) | E24, E36 | Tubos de aceiro soldados estándar francés para pilotes |
| Normas de pilotes API / JIS / KS / AS / CSA | ||
| API 5L (Especificación para Tubaxes) | GR.B, X42, X52, X65, X70 | Tubaxe utilizada como pilote (común en alta mar) |
| API 2B (Especificación para a fabricación de tubos de aceiro estrutural para aplicacións offshore) | GR.42, GR.50, GR.60 | Piloteo de tubos de aceiro estrutural offshore |
| JIS A5525 (Pilas de tubos de aceiro) | SKK490, SKK540 | Pilas de tubos de aceiro para estruturas portuarias e mariñas |
| JIS A5528 (Estacas de aceiro tubulares de tablestaca) | SY295, SY390 | Tablestacas tubulares de aceiro para a construción de portos |
| JIS A5526 (tablestacas de aceiro) | SYW295, SYW390 | Tablestacas de aceiro laminadas en quente |
| JIS G3444 (Tubos de aceiro ao carbono para fins estruturais xerais) | STK290, STK400, STK490, STK540 | Tubos de aceiro ao carbono para pilotes estruturais |
| JIS G3136 (Aceiros laminados para estruturas de edificios) | SN400, SN490 | Aceiro para pilotes de cimentación de edificios |
| KS D 3566 (Tubos de aceiro ao carbono para fins estruturais xerais - estándar coreano) | STK290, STK400, STK490, STK540 | Tubos estruturais estándar coreanos para pilotes |
| KS D 3862 (Pilas de tubos de aceiro - estándar coreano) | SKK400, SKK490, SKK540 | Pilas de tubos de aceiro estándar coreanos para estruturas portuarias |
| AS 1163 (Perfís ocos de aceiro estrutural - Norma australiana) | C250, C350, C450 | Seccións ocas estruturais estándar australianas para pilotes |
| AS 1074 (Tubos e tubulares de aceiro para servizo ordinario - estándar australiano) | — | Tubos de aceiro estándar australianos para pilotes xerais |
| CSA G40.21 (Aceiro de calidade estrutural - Norma canadense) | 44 W, 50 W, 50 A | Aceiro estrutural estándar canadense para pilotes |
| Normas de Piling NORSOK / DNV / ISO | ||
| NORSOK Y15 (Estruturas de aceiro mariñas - Requisitos de materiais) | S355, S420, S460 | Norma norueguesa para estruturas de aceiro mariñas |
| NORSOK M-650 (Cualificación de fabricantes de materiais especiais para uso offshore) | Todos os graos | Cualificación para o subministro de materiais no exterior |
| DNV-OS-B101 (Materiais metálicos para estruturas mariñas) | S355, S420, S460 | Norma DNV para pilotes de aceiro no mar |
| DNV-OS-C201 (Deseño estrutural de unidades offshore - Requisitos de materiais) | S355, S420, S460 | Norma DNV para pilotes estruturais mariños |
| ISO 630 (Aceiros estruturais - Chapas, planchas anchas, barras, seccións) | Fe360, Fe430, Fe510 | Norma internacional para pilotes de aceiro estrutural |
| ISO 3183 (Industrias do petróleo e do gas natural - Tubaxes de aceiro para sistemas de transporte por oleodutos) | L245, L290, L360, L415, L450, L485 | Equivalente ISO de API 5L para pilotes de tubaxes |
| Outras normas internacionais de pilotes | ||
| GOST 10706 (Tubos de aceiro soldados para canalizacións e estruturas - estándar ruso) | Rúa 20, Rúa 35, Rúa 45 | Tubos de aceiro soldados estándar ruso para pilotes |
| GOST 20295 (Tubos de aceiro soldados para gasodutos e oleodutos principais - estándar ruso) | K38, K52, K60 | Tubo de liña estándar ruso usado como pilotes |
| NBR 8261 (Pilas de aceiro para construción civil - estándar brasileiro) | — | Tubos de pilotes de aceiro estándar brasileiros |
| IRAM 688 (Tubos de aceiro para fins estruturais - estándar arxentino) | F24, F36 | Tubos estruturais estándar arxentinos para pilotes |
| SANS 657 (Tubos de aceiro para fins estruturais - estándar surafricano) | — | Tubos estruturais estándar surafricanos para pilotes |
Uso:Piloteamento de cimentacións profundas, piloteamento mariño, cimentación de plataformas mariñas, construción de peiraos e peiraos, cimentación de pontes, protección costeira, rompeolas, sistema de defensas, pilote encamisado, construción de portos e portos, recuperación de terreos, adestramento fluvial, enxeñaría de túneles, construción de portos en augas profundas, cimentación de reacondicionamento sísmico, muros de contención, ataguías, cimentación de caixóns, cimentación de aeroxeradores mariños, cimentación de túneles tubulares mergullados, muros de tablestacas
6. Proceso de fabricación: pilotes de tubos de aceiro ERW e LSAW
Proceso ERW (soldadura por resistencia eléctrica) para tubaxes de pilotes (219 mm – 660 mm de diámetro exterior):
Inspección de materias primas (bobina):As bobinas de aceiro laminadas en quente entrantes verifícanse en canto á súa composición química, propiedades mecánicas e calidade superficial segundo as normas ASTM A252, EN 10248 ou as especificacións do cliente. A cada bobina asígnaselle un número de cocción único para garantir a trazabilidade total do material durante toda a produción.
Desenrolamento e nivelación:As bobinas de aceiro cárganse no desenrolador e aliméntanse a través dunha máquina niveladora de precisión para aplanar a tira, retirar o conxunto de bobinas e garantir unha planitude uniforme para un conformado consistente.
Fresado e recorte de bordos:Ambos os bordos lonxitudinais da tira de aceiro están fresados e recortados cunha tolerancia de ancho precisa (±0,5 mm). A preparación do bordo crea unha superficie limpa e paralela, esencial para a formación de soldaduras de alta calidade.
Conformación (conformación en frío):A tira nivelada pasa por unha serie progresiva de rolos de conformado (seccións de desmontaxes, de paso lateral e de paso de aletas) que gradualmente forman a tira plana nunha forma cilíndrica aberta (cuncha de tubo) cos bordos preparados para a soldadura.
Soldadura de alta frecuencia (HFW / ERW):O tubo formado pasa a través de bobinas de indución de alta frecuencia ou zapatas de contacto. A corrente de alta frecuencia (normalmente de 200 a 500 kHz) quenta os bordos de acoplamento á temperatura de forxado (aproximadamente de 1350 a 1500 °C). A soldadura en estado sólido prodúcese cando os bordos quentes son presionados xuntos por rolos de compresión, creando unha soldadura forxada sen material de recheo engadido.
Eliminación de cordóns de soldadura (interna e externa):As rebabas internas e externas (exceso de metal de soldadura) elimínanse mediante ferramentas de carburo (láminas de escarificación) mentres a zona de soldadura aínda está quente, producindo un perfil de superficie lisa cun reforzo mínimo da soldadura.
Dimensionamento e conformación:O tubo soldado pasa por unha serie de rolos de encapsulado para lograr unha tolerancia precisa do diámetro exterior final (normalmente de ±0,5 % a ±1,0 % dependendo do estándar).
Tratamento térmico (opcional):Para aplicacións que requiren unha ductilidade ou un alivio de tensión mellorados, a zona de soldadura (ou o tubo enteiro) pode someterse a un tratamento térmico en liña ou fóra de liña. A normalización a 890-930 °C produce unha microestrutura uniforme de ferrita-perlita.
Corte a lonxitude:O tubo continuo córtase a lonxitudes especificadas empregando serras de corte voadoras (corte en frío) con control de lonxitude de precisión (±3 mm para lonxitudes estándar, +50 mm -0 mm para especificacións de pilotes).
Ensaios non destrutivos (END):
Proba ultrasónica 100 % (UT):O sistema UT automático inspecciona toda a costura de soldadura e o corpo completo do tubo en busca de laminacións, inclusións e falta de fusión.
Probas de correntes de Foucault (ET):Inspección continua en liña da calidade da soldadura durante a produción.
Probas hidrostáticas (opcional):Dispoñible a petición do cliente para aplicacións críticas de pilotes que requiren verificación da integridade da presión.
Acabado final:Extremos lisos (corte cadrado) ou extremos biselados (ángulo de bisel de 30°-35°) segundo as especificacións do cliente. Pódense soldar aneis de aceiro de sacrificio aos extremos dos tubos para unha protección adicional durante a hinca de pilotes.
Inspección e marcado finais:Inspección visual de defectos superficiais, verificación dimensional (diámetro exterior, peso, lonxitude, rectitude) e marcado permanente segundo a norma aplicable (incluíndo grao, tamaño, número de cocción e identificación do fabricante).
Proceso LSAW (soldadura por arco mergullado lonxitudinal) para tubaxes de pilotes (508 mm – 3.000 mm de diámetro exterior):
Inspección de materias primas (placa):As chapas de aceiro entrantes verifícanse en canto á composición química, as propiedades mecánicas, a calidade da superficie e a precisión dimensional segundo as normas ASTM A252, EN 10248 ou as especificacións do cliente. A cada chapa asígnaselle un número de calor único para unha trazabilidade completa.
Preparación do bordo da placa (biselado):Os bordos lonxitudinais da placa de aceiro bisélanse (normalmente con bisel en V simple ou dobre) utilizando fresadoras de bordos para crear a xeometría axeitada para a soldadura por arco mergullado.
Dobrado de placas (conformado):A placa preparada dáselle forma cilíndrica aberta mediante unha prensa de curvado de placas (conformado JCO, conformado UO ou proceso de curvado de 3/4 rolos dependendo dos requisitos de diámetro e grosor).
Soldadura por puntos:A costura aberta está soldada por puntos a intervalos para manter a forma cilíndrica durante o proceso principal de soldadura.
Soldadura por arco mergullado interno (SAW):A costura lonxitudinal interna soldase mediante un equipo automático de soldadura por arco mergullado coa combinación axeitada de fluxo e fío (normalmente unha ou máis pasadas dependendo do grosor da parede).
Soldadura por arco mergullado externo (SAW):A costura lonxitudinal externa soldase mediante un equipo automático de soldadura por arco mergullado, completando a soldadura de penetración completa.
Expansión (opcional):O tubo soldado pode expandirse mecanicamente (normalmente unha expansión do 0,3-1,5 %) para mellorar a precisión dimensional (redondeza e rectitude) e aliviar as tensións residuais de soldadura.
Ensaios non destrutivos (END):
Proba ultrasónica 100 % (UT):O sistema UT automático inspecciona toda a costura de soldadura (tanto interna como externa) e o corpo completo do tubo en busca de laminacións, inclusións, falta de fusión e outras descontinuidades.
Probas radiográficas (RT):Inspección por raios X ou raios gamma da costura de soldadura (puntual ou de lonxitude completa segundo se especifique) para verificar a calidade e a penetración da soldadura.
Inspección de partículas magnéticas (MPI):Inspección das puntas das soldaduras e da zona afectada pola calor para detectar gretas e descontinuidades superficiais.
Acabado final:Extremos lisos (corte cadrado) ou extremos biselados (ángulo de bisel de 30°-35° con aterraxe de 1,6 mm ± 0,8 mm) segundo as especificacións do cliente. Pódense soldar aneis de aceiro de sacrificio aos extremos dos tubos para a protección contra a hinca de pilotes.
Inspección e marcado finais:Inspección visual de defectos superficiais, verificación dimensional (diámetro exterior, peso, lonxitude, rectitude, redondez) e marcado permanente segundo a norma aplicable.
7. Control de calidade e procedementos de proba para tubaxes de pilotes
| Escenario | Método de inspección | Propósito |
| Materia prima | Análise química (espectrómetro OES) | Verificar o cumprimento dos límites de composición ASTM A252 / EN 10248 |
| Materia prima | Probas de tracción | Verificar o límite elástico, a resistencia á tracción e o alongamento |
| Materia prima | Probas ultrasónicas (placa/bobina) | Detecta laminacións e defectos internos |
| En proceso (ERW) | Inspección dimensional (micrómetros, calibre) | Monitorizar o diámetro exterior e o peso durante o conformado e o dimensionamento |
| En proceso (LSAW) | Inspección da preparación de bordos | Verificar o ángulo do bisel, a aterraxe e o estado da superficie |
| Zona de soldadura (ERW) | Probas ultrasónicas (UT) - En liña | Detección de descontinuidades de soldadura, falta de fusión |
| Zona de soldadura (LSAW) | Probas ultrasónicas (UT) - Automáticas | Inspección completa de costuras de soldadura para detectar defectos internos/externos |
| Zona de soldadura (LSAW) | Probas radiográficas (RT) | Verificar a penetración da soldadura, a porosidade e a inclusión de escoria |
| Zona de soldadura | Inspección de partículas magnéticas (MPI) | Detección de gretas superficiais (soldadura e zonas hábiles) |
| Tubo acabado | Inspección dimensional | Verificar diámetro exterior, peso, lonxitude, rectitude e redondez |
| Tubo acabado | Probas hidrostáticas (opcional) | Verificar a integridade da presión para aplicacións críticas |
| Tubo acabado | Proba de curva guiada | Verificar a ductilidade e a solidez da soldadura |
| Tubo acabado | Proba de aplanamento (só ERW) | Verificar a ductilidade e a solidez do corpo da tubaxe |
| Tubo acabado | Proba de impacto con entalla en V Charpy (opcional) | Verificar a resistencia a baixas temperaturas para uso mariño |
| Tubo acabado | Proba de dureza (opcional) | Verificar a dureza máxima para a soldabilidade |
| Tubo acabado | Inspección visual e de superficies | Comprobar se hai defectos superficiais, laminacións, gretas |
| Tubo acabado | Verificación de marcado | Garantir unha marcaxe permanente segundo a norma |
Probas opcionais para aplicacións críticas mariñas e offshore:
● Proba de desprazamento da abertura da punta da fisura (CTOD, polas súas siglas en inglés) para a tenacidade á fractura
● Proba de HIC (craqueamento inducido por hidróxeno) segundo a norma NACE TM0284
● Proba SSC (fisuración por tensión de sulfuro) segundo NACE TM0177
● Probas de dureza (HV10 ou HRC) para a cualificación de servizos ácidos
Documentación de calidade:
● Certificado de proba de fresado segundo a norma EN 10204 Tipo 2.2, 3.1 ou 3.2
● Informe de proba ultrasónica (soldadura e corpo)
● Informe da proba radiográfica (se se especifica)
● Informe de inspección dimensional
● Trazabilidade desde o número de quecemento ata a tubaxe acabada
8. Aplicacións principais: tubos de aceiro para pilotes mariños
As tubaxes de aceiro mariño para pilotes ASTM A252 GR.3 e EN 10248 S355GP son compoñentes esenciais en cimentacións profundas, construción mariña e proxectos de enxeñaría civil pesada:
Piloteamento de cimentacións profundas:Pilotes portantes para edificios altos, pontes, instalacións industriais e estruturas pesadas que requiren un soporte de cimentación profundo. A alta resistencia de GR.3 e S355GP permite profundidades de colocación maiores e unha maior capacidade de carga.
Fundación de Plataformas Mariñas e Offshore:Pilares de cimentación para plataformas petrolíferas e gasíferas mariñas, plataformas de perforación, plataformas de produción e cimentación de aeroxeradores mariños. Os pilotes mariños deben soportar a acción das ondas, as forzas das correntes e o ambiente corrosivo da auga do mar.
Construción de peiraos, embarcadoiros e portos:Pilares para terminais de contedores, portos de carga a granel, terminais de pasaxeiros, instalacións Ro-Ro e peiraos de carga xeral. Os pilotes proporcionan soporte estrutural para estruturas de cuberta, golfiños de amarre e golfiños de peito.
Cimentación da ponte e peirao:Pilares de cimentación profunda para piares de pontes, estribos e cimentación de torres para pontes atirantadas e colgantes. Os pilotes transfiren as cargas estruturais a estratos de soporte competentes.
Protección costeira e dique:Pilotes para estruturas de diques, revestimentos costeiros, protección da costa e control da erosión. Os pilotes de tubos de aceiro proporcionan un soporte estrutural robusto para unidades de armadura e estruturas de remate de formigón.
Construción de rompeolas e espigóns:Pilotes para cimentación de rompeolas de montículos de entullos, rompeolas de muros verticais, espigóns e espigóns. Os pilotes proporcionan estabilidade á cimentación de estruturas que disipan ondas.
Soporte do sistema Fender:Pilares de soporte para sistemas de defensas mariñas en caras de peirao e estruturas de atraque. Os pilotes absorben a enerxía de atraque e protexen o buque e a estrutura durante as operacións de amarre.
Pila de revestimento para plataforma de petróleo e gas:Pilotes para estruturas de encamisado que soportan plataformas de produción de petróleo e gas. Pilotes de gran diámetro e parede grosa instálanse a través das patas do encamisado e sellan no seu lugar.
Recuperación de terras e recuperación do dique:Pilotes para estruturas de contención de áreas de recuperación, diques perimetrais e diques de recuperación. Os pilotes proporcionan integridade estrutural para proxectos de ampliación de terreos.
Formación fluvial e control de inundacións:Pilotes para a protección das ribeiras, diques guía, ramais e estruturas de control de inundacións. Os pilotes de tubos de aceiro estabilizan as ribeiras e protexen contra a socavación e a erosión.
Enxeñaría de túneles e obras de corte e cobertura:Pilotes para cimentacións de túneles de corte e cuberta, muros de pilotes secantes e estruturas de soporte de portais de túneles. Os pilotes proporcionan soporte vertical e lateral para estruturas subterráneas.
Fundación de Reacondicionamento Sísmico:Pilotes para a reacondicionamento sísmico de estruturas existentes, incluíndo cimentos de pontes, cimentos de edificios e estruturas portuarias que requiren unha maior resistencia aos terremotos.
9. Embalaxe e envío: tubos de aceiro para pilotes mariños
As tubaxes de aceiro mariño para pilotes ASTM A252 GR.3 e EN 10248 S355GP embalanse e envíanse co máximo coidado para garantir a súa protección durante o transporte. Aquí tes unha descrición do proceso de embalaxe e envío para tubaxes para pilotes de gran diámetro:
Embalaxe:
Revestimento protector:Antes do embalaxe, as tubaxes poden revestirse cunha fina capa de aceite antioxidante ou verniz protector para evitar a corrosión e oxidación da superficie durante o almacenamento e o transporte. Tamén está dispoñible un acabado natural para a aplicación inmediata do revestimento no destino ou para ambientes mariños onde se especifique unha tolerancia á corrosión.
Agrupación (diámetros pequenos):Para tubaxes de diámetro máis pequeno (normalmente inferiores a 610 mm / 24"), as tubaxes agrúpanse xuntas en feixes hexagonais ou rectangulares. Asíranse mediante correas de aceiro (normalmente de 3 a 5 correas por feixe con protectores nas esquinas) para evitar o movemento dentro do feixe.
Apilamento individual (grandes diámetros):Para tubaxes de maior diámetro (superiores a 610 mm / 24"), as tubaxes adoitan manipularse e enviarse individualmente debido ás restricións de peso e dimensionais. A colocación de madeira de estiba ou acolchado de goma entre as capas das tubaxes evita a abrasión e os danos no revestimento.
Tapas finais:Colócanse tapas de plástico ou aceiro en ambos os extremos de cada tubo (ou envoltura de plástico para extremos biselados) para protexer os extremos biselados, os extremos lisos e as conexións roscadas de danos por impacto, entrada de residuos e humidade.
Aneis de aceiro de sacrificio (opcionais):Para a colocación de tubaxes que requiren unha protección mellorada dos extremos durante a colocación de pilotes, soldanse aneis de aceiro de sacrificio (normalmente de 50 a 100 mm de ancho e 6 a 12 mm de grosor) ao extremo de inserción de cada tubaxe. Estes aneis absorben os impactos do martelo de inserción e protexen o extremo da tubaxe da deformación.
Acolchado e amortiguación:Para os pedidos de exportación premium, utilízanse materiais de acolchado como aneis de escuma, tiras de goma ou madeira de estiba entre as capas de tubaxes para evitar a abrasión, os danos no revestimento e os danos por impacto durante a manipulación e o transporte.
Puntos de elevación:Pódense engadir uñas de elevación ou puntos de elevación designados a tubaxes pesadas (máis de 2.000 kg por tubaxe) para facilitar a descarga segura no destino mediante grúa ou carretilla elevadora.
Envío:
Modo de transporte:As tubaxes envíanse mediante buques portacontedores (contedores de 20 ou 40 pés para diámetros pequenos), graneleiros (transporte fraccionado para diámetros grandes e grandes volumes) ou transporte ferroviario, dependendo do destino, o volume do pedido e a urxencia da entrega. Os buques de carga de proxectos poden utilizarse para tubaxes de diámetro moi grande ou extralongas.
Contenedorización (diámetros pequenos):Para tubaxes de diámetro máis pequeno (normalmente inferiores a 508 mm / 20"), as tubaxes cárganse en contedores de transporte estándar de 20 ou 40 pés para garantir un tránsito seguro e organizado. A carga de contedores protexe a carga das condicións meteorolóxicas, a humidade e os contaminantes externos. A carga máxima de contedores adoita ser de 20 a 25 toneladas por contedor de 20 pés.
Carga de buques a granel (grandes diámetros e grandes volumes):Para pedidos de gran volume (normalmente >500 toneladas) ou tubaxes de gran diámetro (superiores a 508 mm / 20"), as tubaxes cárganse directamente en graneleros ou buques con engrenaxes. As vigas de elevación e as barras de separación evitan danos durante a carga. Úsanse estibas, amarres e cadeas de suxeición para evitar que a carga se desprace durante o tránsito marítimo. Este método é o máis rendible para proxectos de pilotes mariños pesados.
Contenedores de estantes planos ou con tapa aberta (sobrealtura/sobrelonxitude):Para tubaxes que superen as dimensións estándar dos contedores (lonxitude > 12 m ou diámetro > 2,3 m), pódense usar contedores de estantes planos ou contedores de parte superior aberta para cantidades fraccionadas. Estes contedores especializados permiten o transporte seguro de carga de gran tamaño.
Etiquetado e documentación:Cada feixe ou tubo individual está claramente etiquetado con información esencial, incluíndo o grao do material, o estándar, as dimensións, o número de cocción, o número de feixe/tubo e as instrucións de manipulación. Prepáranse documentos de envío completos para o despacho de aduanas e o seguimento da carga.
Conformidade aduaneira:Para envíos internacionais, prepárase toda a documentación aduaneira necesaria, incluída a factura comercial, a lista de empaquetado, o coñecemento de embarque, o certificado de orixe (se é necesario), os certificados de probas de fábrica e calquera permiso de importación requirido, para garantir un despacho sen problemas no porto de destino.
Fixación segura:Dentro do vehículo ou contedor de transporte, os feixes e as tubaxes individuais están fixados e arriostrados de forma segura mediante correas de aceiro (con protectores de esquina), sacos de estiba, arriostramentos de madeira ou amarres con cadeas para evitar que se desplacen, balanceen ou movan, o que poida causar danos durante o transporte.
Seguimento e monitorización:Empréganse sistemas avanzados de seguimento loxístico para controlar o estado dos envíos e proporcionar actualizacións de localización en tempo real aos clientes. Ofrécense números de seguimento de contedores para todos os envíos de contedores. Seguimento de buques dispoñible para envíos a granel.
Seguro:Dependendo do valor do pedido e dos requisitos do cliente, pódese contratar un seguro de carga marítima (todo risco ou con cobertura media) para cubrir posibles perdas ou danos durante o transporte. Para proxectos de pilotes mariños de alto valor, pódese recomendar un seguro adicional de aparellos e instalación.
Planificación de cargas pesadas:Para tubaxes extrapesadas (máis de 5.000 kg por tubaxe), recoméndase a coordinación previa co porto de destino para equipos de manipulación de carga pesada (grúas con capacidade suficiente, barras de expansión especializadas). Womic Steel proporciona especificacións detalladas da carga, incluíndo pesos e dimensións de cada tubaxe para a planificación do proxecto.
En resumo, Womic Steel garante que todas as tubaxes de aceiro mariño para pilotes ASTM A252 GR.3 e EN 10248 S355GP estean embaladas con medidas de protección líderes na industria e enviadas utilizando métodos de transporte fiables para chegar ao seu destino en condicións óptimas. Uns procedementos de embalaxe e envío axeitados son esenciais para preservar a integridade e a calidade dos produtos entregados, especialmente para proxectos críticos de cimentacións mariñas.
10. Vantaxes e preguntas frecuentes de Womic Steel: tubos de aceiro para pilotes mariños
Por que asociarse con Womic Steel para tubos de pilotes mariños?
Gama completa de procesos e tamaños:Tanto os procesos ERW (219 mm-660 mm de diámetro exterior) como os LSAW/SSAW (508 mm-3000 mm de diámetro exterior) están dispoñibles baixo un mesmo teito, o que elimina a necesidade de varios provedores. Grosores de parede de ata 50,8 mm e lonxitudes de ata 60 m dispoñibles para proxectos de cimentacións profundas.
Capacidade de dobre estándar:Cumprimento total das normas ASTM A252 (GR.1, GR.2, GR.3) e EN 10248 (S235GP, S275GP, S355GP), ademais de normas complementarias (API 5L, EN 10219, JIS A5525, etc.). Un único provedor para múltiples requisitos de mercado.
Enfoque mariño e offshore:Experiencia especializada en aplicacións de pilotes mariños e offshore, incluíndo a construción de portos, plataformas offshore, cimentacións de pontes e proxectos de protección costeira. Coñecemento da protección contra a corrosión mariña e os requisitos de tensión de condución.
Aneis de aceiro de sacrificio:Soldadura interna de aneis de aceiro de sacrificio nos extremos de hinca de tubaxes para unha maior protección durante as operacións de hinca de pilotes, o que reduce a deformación dos extremos das tubaxes e os atrasos na instalación.
Servizos de valor engadido:Biselado de extremos (30°-35°), corte de extremos lisos, revestimento protector (FBE, 3LPE, epoxi de alcatrán de hulla, galvanizado) e envoltura anticorrosión dispoñibles internamente ou a través de instalacións de socios cualificados.
Capacidade de longa duración:Ata 60 m de lonxitude única para proxectos de cimentación profunda, o que reduce os requisitos de empalme no campo e o tempo de instalación. Lonxitudines personalizadas dispoñibles sen custos adicionais para rangos estándar.
Loxística competitiva:A colaboración estratéxica con transitarios globais e especialistas en carga de proxectos garante unha carga optimizada (contenedor, carga fraccionada ou buque de proxecto) e un envío rendible a nivel mundial para tubos de pilotes pesados e de gran tamaño.
Documentación exhaustiva:Certificados completos de probas de laminación (EN 10204 tipo 2.2, 3.1 ou 3.2), informes de ensaios non destructivos (UT, RT), informes dimensionais e documentación de trazabilidade proporcionados para cada envío. Inspección por terceiros (SGS, BV, TÜV, LR, DNV) facilitada baixo petición.
Escolla Womic Steel Group como o seu socio de confianza para tubos de aceiro mariño para pilotes de alta calidade ASTM A252 GR.3 e EN 10248 S355GP e un rendemento de entrega imbatible para proxectos mariños, offshore e de cimentacións profundas en todo o mundo. Non dubide en consultar!
Sitio web: www.womicsteel.com
Correo electrónico: sales@womicsteel.com
Teléfono/WhatsApp/WeChat:
Víctor: +86-15575100681
Jack: +86-18390957568
Preguntas frecuentes (FAQ) - Tubaxe de aceiro para pilotes mariños
P: Cal é a diferenza entre a norma ASTM A252 GR.3 e a norma EN 10248 S355GP para pilotes mariños?
R: A norma ASTM A252 GR.3 (norma americana) ten un límite elástico mínimo de 345 MPa (50 000 psi), mentres que a norma EN 10248 S355GP (norma europea) ten un límite elástico mínimo de 355 MPa (51 500 psi). A norma EN 10248 S355GP tamén ten límites de composición química lixeiramente máis estritos (C, P, S máis baixos) e requisitos opcionais de probas de impacto a baixa temperatura. Ambas son axeitadas para aplicacións de pilotes mariños. A elección normalmente depende das especificacións do proxecto e da preferencia pola norma rexional. Para proxectos en América e Asia que seguen as normas API/ASTM, prefírese a norma GR.3. Para proxectos europeos, de Oriente Medio e africanos, adoita especificarse a norma S355GP.
P: Que proceso de fabricación debería escoller para o meu proxecto de tubaxes para pilotes: ERW ou LSAW?
R: Para diámetros exteriores de ata 660 mm (26 polgadas), o ERW xeralmente é máis rendible e ofrece prazos de produción máis rápidos. Para diámetros de 508 mm a 3000 mm (de 20 a 120 polgadas), requírese LSAW xa que a tecnoloxía ERW non pode producir estes diámetros máis grandes. Para diámetros superiores a 3000 mm (120 polgadas), pódese considerar o SSAW (soldadura en espiral). Os requisitos de grosor de parede tamén inflúen na selección do proceso: o LSAW pode conseguir paredes máis grosas (ata 50,8 mm) en comparación co ERW (normalmente ata 25,4 mm). Womic Steel pode asesorarte sobre o proceso óptimo en función dos teus requisitos dimensionais específicos e do orzamento do proxecto.
P: Que é un anel de aceiro de sacrificio e cando se debe usar?
R: Un anel de aceiro de sacrificio é unha sección curta de aceiro (normalmente de 50 a 100 mm de ancho, 6 a 12 mm de grosor, co mesmo diámetro exterior do tubo) soldada ao extremo de empuxe dun tubo de pilotes. Absorbe a enerxía de impacto do martelo de empuxe, protexendo o extremo do tubo da deformación, abombamento ou a fenda. Os aneis de sacrificio recoméndanse para:
● Condicións de condución difíciles (area densa, grava, alvéolos de rocha)
● Martelos de hinca de pilotes pesados (impacto de alta enerxía)
● Tubaxes de parede fina (relación diámetro-grosor > 50)
● Proxectos críticos nos que os danos nos extremos das tubaxes causarían atrasos no cronograma
● Tubaxes que requiren estanquidade despois da condución
P: Que opcións de lonxitude hai dispoñibles para as tubaxes de pilotes mariños? Poden subministrar lonxitudes extra longas para reducir os empalmes no campo?
R: As lonxitudes estándar son 6 m, 12 m e 18 m. Para proxectos mariños e de cimentacións profundas, subministramos lonxitudes personalizadas de ata 60 m (200 pés) dependendo do diámetro e do grosor da parede. As lonxitudes extra longas ofrecen vantaxes significativas: menor número de empalmes no campo (menor custo de instalación, programa máis rápido), mellora da continuidade estrutural e menor risco de defectos de soldadura. Non obstante, as lonxitudes máis longas requiren transporte especializado (contedores de estantes planos, buques a granel ou carga de proxectos) e poden ter custos loxísticos máis elevados. Recomendamos optimizar a lonxitude en función dos requisitos do proxecto, as opcións de transporte e as restricións de acceso ao lugar. Proporcione os detalles do seu proxecto para coñecer a dispoñibilidade de lonxitudes específicas e o prazo de entrega.
P: Que opcións de revestimento hai dispoñibles para as tubaxes de pilotes mariños para protexelas contra a corrosión da auga do mar?
R: Ofrecemos múltiples opcións de revestimento anticorrosión para ambientes mariños:
FBE (Epoxi unido por fusión):Capa simple ou dobre, excelente adhesión e resistencia á desvinculación catódica, espesor típico de 300-500 micras.
3LPE / 3LPP (polietileno/polipropileno de tres capas):Protección mecánica superior e resistencia á corrosión, espesor típico de 2,0-4,5 mm, axeitado para ambientes mariños agresivos.
Epoxi de alcatrán de hulla:Excelente resistencia á auga e compatibilidade coa protección catódica, espesor típico de 300-600 micras.
Galvanización por inmersión en quente:O revestimento de zinc (normalmente de 85-100 micras) proporciona protección de sacrificio nos puntos de dano do revestimento.
Epoxi líquido:Revestimento aplicado in situ para retoques e reparacións.
Revestimento de densidade de formigón (CWC):Para tubaxes mergulladas que requiren flotabilidade negativa.
Para a maioría das aplicacións de pilotes mariños, o estándar da industria é o revestimento 3LPE ou FBE combinado con protección catódica (ánodos de sacrificio ou corrente impresa). A selección do revestimento depende das condicións da auga do mar (temperatura, salinidade, contido de osíxeno), a vida útil do proxecto (20-50 anos) e o orzamento do proxecto.
P: Poden subministrar tubos para pilotes con inspección por terceiros (SGS, BV, TÜV, DNV, LR)?
R: Si. Aceptamos e facilitamos as inspeccións por parte de DNV, BV, SGS, TÜV, ABS, LR ou calquera representante designado polo cliente durante a produción (presencia de probas de materias primas, inspección dimensional, NDT e inspección final) e antes do envío. Os certificados de inspección 3.2 validados por organismos externos autorizados subminístranse de forma rutineira, previa solicitude. Para proxectos mariños e en alta mar que requiren a aprobación dunha sociedade de clasificación (DNV, ABS, LR, BV), coordinámonos directamente coa sociedade para a asistencia do inspector e a aprobación da documentación.
P: Que probas non destrutivas (END) se requiren para as tubaxes de pilotes mariños?
R: Para a ASTM A252 GR.3, os requisitos estándar de NDT son limitados (non hai NDT obrigatorio para o grao estándar). Non obstante, para aplicacións mariñas e offshore críticas, recomendamos e podemos proporcionar:
Probas ultrasónicas 100 % (UT)da costura de soldadura e do corpo do tubo (para LSAW e ERW)
Inspección de partículas magnéticas (MPI)de puntas soldadas e zona afectada pola calor
Probas radiográficas (RT)da costura de soldadura (puntual ou de lonxitude completa)
Exploración laminar UTdos bordos da placa antes da soldadura (para LSAW)
Para a norma EN 10248 S355GP, o comprador pode especificar probas suplementarias, incluíndo UT ou MPI. Sempre recomendamos discutir os requisitos de NDT na fase de cotización para garantir o alcance e a documentación das probas axeitados.
P: Cal é a lonxitude máxima individual que pode subministrar para tubos de pilotes de gran diámetro (por exemplo, 2.000 mm de diámetro exterior × 25 mm de peso)?
R: Para diámetros de 2000 mm de diámetro exterior × 25 mm de peso, podemos subministrar lonxitudes individuais de ata 24 m (aproximadamente 80 pés) para o proceso LSAW. Para diámetros superiores a 1500 mm, a lonxitude máxima adoita estar limitada pola dispoñibilidade do tamaño da placa e as restricións de transporte. Póñase en contacto connosco cos seus requisitos dimensionais específicos (diámetro exterior, peso, lonxitude, cantidade) para obter unha avaliación detallada da capacidade e un orzamento do prazo de entrega. Para proxectos que requiren lonxitudes que superen os límites de transporte estándar (por exemplo, >24 m para diámetros grandes), podemos axudar coa planificación loxística do proxecto, incluíndo o transporte en barcaza ou acordos de transporte especiais.
P: Ofrecédes servizos de corte a medida para tubaxes de pilotes? Que tolerancias podedes conseguir?
R: Si. Ofrecemos cortes de precisión a lonxitudes exactas especificadas polo cliente con tolerancias axustadas. A tolerancia de lonxitude estándar é de +50 mm / -0 mm segundo os requisitos de ASTM A252 e EN 10248. Para proxectos que requiren tolerancias máis estreitas, podemos conseguir ±3 mm para diámetros de ata 660 mm (ERW) e ±5 mm para diámetros maiores (LSAW) con procesamento adicional. O corte pode ir seguido dun biselado de extremos (ángulo de bisel de 30°-35° con aterraxe de 1,6 mm ±0,8 mm) para soldadura a tope no campo ou acabado de extremos lisos segundo sexa necesario. Especifique os seus requisitos de tolerancia na fase de cotización.
P: Cal é o prazo de entrega típico para a tubaxe de pilotes mariños ASTM A252 GR.3 ou EN 10248 S355GP?
R: Os prazos de entrega estándar para os tubos para pilotes producidos en fábrica (non en stock) son aproximadamente de 30 a 45 días para o proceso ERW e de 45 a 60 días para o proceso LSAW, dependendo da cantidade do pedido, o diámetro, o grosor da parede e os requisitos de proba específicos. Pode haber pedidos urxentes (20-30 días) dispoñibles para cantidades menores ou para tamaños estándar producidos a partir de materiais en stock. Para proxectos que requiren inspección por parte de terceiros (SGS, BV, DNV, etc.), engádense de 5 a 10 días para a programación da inspección e a documentación. Para o revestimento (FBE, 3LPE, etc.), engádense de 10 a 20 días dependendo do tipo e a cantidade do revestimento. Póñase en contacto connosco co cronograma do seu proxecto para obter un orzamento actual do prazo de entrega.
P: Que documentación se proporciona con cada envío de tubos para pilotes mariños?
R: Cada envío inclúe documentación completa:
Certificado de probas de muíño (MTC):segundo a norma EN 10204 Tipo 3.1 (ou Tipo 2.2 / 3.2 baixo petición), incluíndo a composición química, as propiedades de tracción e os resultados das probas aplicables
Informe de inspección dimensional:incluíndo diámetro exterior, peso, lonxitude, rectitude e redondez
Informes de ensaios non destrutivos:Informes UT (soldadura e corpo), informes RT (se se especifica), informes MPI
Documentación de trazabilidade:número de calor para rexistros de trazabilidade de tubos acabados
Lista de embalaxe:lista detallada de feixes/tubaxes con cantidades, dimensións e pesos
Factura comercial e declaración de embalaxe:para o despacho de aduanas
Certificado de orixe:se o país de destino o esixe (pago por correo, formulario E ou outro)
Informes de revestimento:se se aplicou un revestimento (grosor, adhesión, detección de irregularidades)
Para a norma EN 10248 S355GP, pódese proporcionar documentación adicional, incluída a declaración de marcado CE e a Declaración de Desempeño (DoP), se se solicita.











