1. Womic Steel: capacidades de fabricación e fortaleza da empresa
Womic Steel Group é un fabricante e exportador global de primeiro nivel con máis de 20 anos de experiencia na produción de produtos tubulares de aceiro carbono, aliaxe e inoxidable. As nosas instalacións de produción de tubos ERW de última xeración abarcan unha capacidade de fabricación integral de máis de 15.000 toneladas ao mes para tubos de aceiro soldados por resistencia eléctrica.
Rango de tamaño de produción para tubos ERW EN 10219 S355J2H:Diámetro exterior de 21,3 mm a 610 mm (de 1/2 polgada a 24 polgadas) con grosor de parede de 2,0 mm a 20,0 mm. Dispoñible en formas redondas, cadradas e rectangulares. Lonxitude aleatoria simple de 6 m, lonxitude aleatoria dobre de 12 m ou lonxitudes personalizadas segundo sexa necesario.
Certificacións de calidade e cumprimento normativo:
Certificado ISO 9001:2015:Sistema de xestión da calidade que garante a calidade consistente do produto en todas as operacións.
Marcado CE (EN 10219):Cumprimento total da norma EN 10219 para perfís ocos estruturais soldados conformados en frío. Marcado CE e Declaración de Prestacións (DoP) para a aceptación no mercado europeo.
Certificación EN 10204 3.2:Certificado de inspección 3.2 validado por TÜV, LR, BV ou SGS para proxectos críticos que requiren trazabilidade total.
Aprobacións de inspección por terceiros (TPI):Produtos e procesos homologados por SGS, BV, ABS, LR, DNV, GL e TÜV para proxectos estruturais e offshore regulados por sociedades de clasificación.
Certificacións adicionais:ISO 14001, ISO 45001, NORSOK M-650 dispoñibles baixo petición.
Aprobacións específicas do cliente:Auditorías regulares de fábrica para os principais contratistas de EPC, empresas de construción e empresas de enxeñaría de todo o mundo.
Recoñecemento global:Womic Steel é un provedor de confianza para contratistas EPC globais, empresas de construción e empresas de enxeñaría, que presta servizo a máis de 80 países do sueste asiático, Europa, Oriente Medio, África e América.
2. Tubaxe de aceiro EN 10219 S355J2H ERW: composición do material e características de rendemento
A norma EN 10219 S355J2H é unha sección oca estrutural soldada e conformada en frío, feita de aceiros non aliados e de gran fino. O "S" denota aceiro estrutural, "355" indica unha resistencia mínima ao desgaste de 355 MPa, "J2" especifica a proba de impacto Charpy a -20 °C (27 J como mínimo) e "H" indica unha sección oca.
En comparación con calidades inferiores como o S235JRH (rendemento de 235 MPa) e o S275JRH (rendemento de 275 MPa), o S355J2H ofrece unha resistencia significativamente maior, mantendo ao mesmo tempo unha excelente soldabilidade, conformabilidade e tenacidade a baixas temperaturas. A clasificación de impacto J2 faino axeitado para aplicacións en climas fríos onde se require resistencia ao impacto a -20 °C. Esta calidade é a sección oca estrutural máis amplamente especificada para a construción de edificios, pontes e estruturas mariñas en toda Europa e nos mercados internacionais.
Composición química do tubo de aceiro EN 10219 S355J2H ERW (análise de cucharón, % en masa):
| Elemento | C máx. | Si máx. | Mn máx. | P máx. | S máx. | N máx. |
| S355J2H | 0,22 | 0,55 | 1,60 | 0,030 | 0,030 | 0,015 |
Nota: Aplicouse un tratamento de gran fino (Al ≥ 0,015 % ou outros elementos de refinación de gran). Equivalente en carbono (CEV) máx. 0,45 % para un grosor de parede ≤ 40 mm, o que garante unha boa soldabilidade para a unión en campo e a fabricación.
Propiedades mecánicas do tubo de aceiro EN 10219 S355J2H ERW (temperatura ambiente):
| Grosor da parede (mm) | Resistencia elástica (mín.) | Resistencia á tracción | Elongación (min) |
| t ≤ 16 mm | 355 MPa | 470-630 MPa | 20% |
| 16 mm < t ≤ 40 mm | 345 MPa | 470-630 MPa | 20% |
| 40 mm < t ≤ 80 mm | 335 MPa | 470-630 MPa | 19% |
Nota: A resistencia ao esforzo diminúe lixeiramente ao aumentar o grosor da parede, unha característica estándar para as seccións ocas estruturais. O rango de resistencia á tracción mantense consistente en todos os grosores, o que garante un rendemento estrutural predicible.
Propiedades de impacto a baixa temperatura do tubo de aceiro EN 10219 S355J2H ERW (entallas Charpy en V):
| Grao | Temperatura de proba | Enerxía media (min) | Enerxía individual (min) |
| S355J2H | -20 °C | 27 xullos | 20 xullos |
*Nota: A clasificación J2 garante un rendemento fiable en ambientes fríos, polo que o S355J2H é axeitado para pontes, estruturas mariñas e construción de edificios en rexións con temperaturas baixo cero. Para requisitos de temperatura máis baixos (-40 °C), o S355J2H non é aplicable; débese considerar o S355ML ou o S355NL.*
Límites equivalentes de carbono para tubos de aceiro ERW S355J2H EN 10219:
| Grosor da parede | CEV (IIW) Máximo |
| t ≤ 40 mm | 0,45% |
| t > 40 mm | Por acordo |
Nota: O baixo equivalente de carbono garante unha excelente soldabilidade en condicións de campo, o que reduce os requisitos de prequecemento e os custos de instalación para a fabricación estrutural.
3. Rango dimensional e cumprimento das normas para tubos de aceiro S355J2H ERW EN 10219
Womic Steel subministra tubos EN 10219 S355J2H ERW nun amplo espectro dimensional, que cumpren totalmente as normas EN 10219-1:2006 e EN 10219-2:2006.
| Elemento | Especificación |
| Estándar | EN 10219-1 / EN 10219-2 (Perfís ocos estruturais soldados conformados en frío) |
| Grao | S355J2H (1,0576) |
| Proceso de fabricación | Soldadura por resistencia eléctrica (ERW) / Soldadura por alta frecuencia (HFW) |
| Opcións de forma | Redonda / Cadrada / Rectangular |
| Rango de diámetro exterior (redondo) | 21,3 mm – 610 mm (1/2 polgada – 24 polgadas) |
| Rango de tamaño cadrado | 20 mm x 20 mm – 500 mm x 500 mm |
| Rango de tamaño rectangular | 40 mm x 20 mm – 600 mm x 400 mm |
| Rango de grosor de parede | 2,0 mm – 20,0 mm (dependendo do tamaño e da forma) |
| Lonxitude | 6 m (SR), 12 m (DR) ou lonxitudes personalizadas de ata 18 m |
| Fin Remate | Extremo liso (PE) / Extremo biselado (BE) |
| Acabado superficial | Espido / Aceitado / Revestido de negro / Imprimado / Galvanizado / Pintado |
| Tolerancias | Diámetro exterior: ±1,0 % / Peso: ±10 % / Lonxitude: +50 mm -0 mm |
4. Dimensións e especificacións dispoñibles: tubo de aceiro ERW
| NB | Tamaño | OD mm | SCH40S mm | SCH5S mm | SCH10S mm | SCH10 mm | SCH20 mm | SCH40 mm | SCH60 mm | XS/80S mm | SCH80 mm | SCH100 mm | SCH120 mm | SCH140 mm | SCH160 mm | SCHXXS mm |
| 6 | 1/8” | 10.29 | 1.24 | 1,73 | 2.41 | |||||||||||
| 8 | 1/4” | 13,72 | 1,65 | 2.24 | 3.02 | |||||||||||
| 10 | 3/8” | 17.15 | 1,65 | 2.31 | 3.20 | |||||||||||
| 15 | 1/2” | 21.34 | 2,77 | 1,65 | 2.11 | 2,77 | 3,73 | 3,73 | 4,78 | 7.47 | ||||||
| 20 | 3/4” | 26,67 | 2,87 | 1,65 | 2.11 | 2,87 | 3,91 | 3,91 | 5,56 | 7,82 | ||||||
| 25 | 1” | 33,40 | 3.38 | 1,65 | 2,77 | 3.38 | 4,55 | 4,55 | 6.35 | 9.09 | ||||||
| 32 | 1 1/4” | 42,16 | 3,56 | 1,65 | 2,77 | 3,56 | 4,85 | 4,85 | 6.35 | 9,70 | ||||||
| 40 | 1 1/2” | 48,26 | 3,68 | 1,65 | 2,77 | 3,68 | 5.08 | 5.08 | 7.14 | 10.15 | ||||||
| 50 | 2” | 60,33 | 3,91 | 1,65 | 2,77 | 3,91 | 5,54 | 5,54 | 9,74 | 11.07 | ||||||
| 65 | 2 1/2” | 73,03 | 5.16 | 2.11 | 3.05 | 5.16 | 7.01 | 7.01 | 9,53 | 14.02 | ||||||
| 80 | 3" | 88,90 | 5,49 | 2.11 | 3.05 | 5,49 | 7,62 | 7,62 | 11.13 | 15.24 | ||||||
| 90 | 3 1/2” | 101,60 | 5,74 | 2.11 | 3.05 | 5,74 | 8.08 | 8.08 | ||||||||
| 100 | 4” | 114,30 | 6.02 | 2.11 | 3.05 | 6.02 | 8,56 | 8,56 | 11.12 | 13.49 | 17.12 | |||||
| 125 | 5” | 141,30 | 6,55 | 2,77 | 3.40 | 6,55 | 9,53 | 9,53 | 12,70 | 15,88 | 19.05 | |||||
| 150 | 6 polgadas | 168,27 | 7.11 | 2,77 | 3.40 | 7.11 | 10,97 | 10,97 | 14.27 | 18.26 | 21,95 | |||||
| 200 | 8” | 219,08 | 8.18 | 2,77 | 3,76 | 6.35 | 8.18 | 10.31 | 12,70 | 12,70 | 15.09 | 19.26 | 20,62 | 23.01 | 22.23 | |
| 250 | 10 polgadas | 273,05 | 9.27 | 3.40 | 4.19 | 6.35 | 9.27 | 12,70 | 12,70 | 15.09 | 19.26 | 21.44 | 25,40 | 28,58 | 25,40 | |
| 300 | 12 polgadas | 323,85 | 9,53 | 3,96 | 4,57 | 6.35 | 10.31 | 14.27 | 12,70 | 17.48 | 21.44 | 25,40 | 28,58 | 33,32 | 25,40 | |
| 350 | 14 polgadas | 355,60 | 9,53 | 3,96 | 4,78 | 6.35 | 7,92 | 11.13 | 15.09 | 12,70 | 19.05 | 23,83 | 27,79 | 31,75 | 35,71 | |
| 400 | 16 polgadas | 406,40 | 9,53 | 4.19 | 4,78 | 6.35 | 7,92 | 12,70 | 16,66 | 12,70 | 21.44 | 26.19 | 30,96 | 36,53 | 40,49 | |
| 450 | 18 polgadas | 457,20 | 9,53 | 4.19 | 4,78 | 6.35 | 7,92 | 14.27 | 19.05 | 12,70 | 23,83 | 29,36 | 34,93 | 39,67 | 45,24 | |
| 500 | 20 polgadas | 508,00 | 9,53 | 4,78 | 5,54 | 6.35 | 9,53 | 15.09 | 20,62 | 12,70 | 26.19 | 32,54 | 38.10 | 44,45 | 50,01 | |
| 550 | 22 polgadas | 558,80 | 9,53 | 4,78 | 5,54 | 6.35 | 9,53 | 22.23 | 12,70 | 28,58 | 34,93 | 41,28 | 47,63 | 53,98 | ||
| 600 | 24 polgadas | 609,60 | 9,53 | 5,54 | 6.35 | 6.35 | 9,53 | 17.48 | 24,61 | 12,70 | 30,96 | 38,89 | 46,02 | 52,37 | 59,54 | |
| 650 | 26” | 660,40 | 9,53 | 7,92 | 12,70 | 12,70 |
Nota: A dispoñibilidade do grosor da parede pode variar segundo o diámetro da tubaxe e a capacidade de fabricación. Hai dimensións personalizadas fóra deste rango dispoñibles se se solicita.
5. Normas comúns para tubos de aceiro ERW fabricados por Womic Steel
| Estándar | Graos regulares | Aplicación típica |
| API 5L (Especificación para Tubaxes) | ||
| API 5L PSL1 / PSL2 | GR.B, X42, X52, X60, X65, X70 | Transporte de petróleo e gas, oleodutos terrestres/maritimos |
| Tubaxe de liña ASTM e tubos estruturais | ||
| ASTM A53 (Especificación para tubos de aceiro, negros e en quente, revestidos de zinc, soldados e sen costuras) | GR.A, GR.B | Auga, gas, vapor, aire, aplicacións estruturais |
| ASTM A135 (Especificación para tubos de aceiro soldados por resistencia eléctrica) | GR.A, GR.B | Servizos de auga, gas, vapor e refinería |
| ASTM A252 (Especificación para pilotes de tubos de aceiro soldados e sen costura) | GR.1, GR.2, GR.3 | Pilotes de cimentación, pilotes mariños, cimentación de pontes |
| ASTM A500 (Especificación para tubos estruturais de aceiro ao carbono soldados e sen costura conformados en frío) | GR.A, GR.B, GR.C | Tubaxe estrutural, estruturas de edificios, pontes |
| ASTM A501 (Especificación para tubos estruturais de aceiro ao carbono soldados e sen costura conformados en quente) | GR.A, GR.B | Aplicacións estruturais pesadas, columnas, vigas |
| Caldeira e intercambiador de calor ASTM (ERW) | ||
| ASTM A178 (Especificación para tubos de caldeira de aceiro ao carbono e aceiro ao carbono e manganeso soldados por resistencia eléctrica) | Grao A, C, D | Tubos de caldeira, tubos de sobrequentador |
| ASTM A214 (Especificación para intercambiadores de calor e tubos condensadores de aceiro ao carbono soldados por resistencia eléctrica) | — | Intercambiadores de calor, condensadores |
| ASTM A250 (Especificación para tubos de caldeiras e sobrequentadores de aceiro de aliaxe ferrítica soldados por resistencia eléctrica) | T1, T2, T5, T9, T11, T22 | Caldeira e sobrequentador de alta temperatura |
| ASTM A334 (Especificación para tubos de aceiro de carbono e aliaxe sen costura e soldados para servizo a baixa temperatura) | GR.1, GR.3, GR.6 | Servizo crioxénico a baixa temperatura |
| Normas EN / DIN / BS | ||
| EN 10217-1 (Tubos de aceiro soldados para fins de presión - Tubos de aceiro non aliado con propiedades especificadas a temperatura ambiente) | P235TR1, P265TR1 | Recipientes a presión, tambores de caldeiras, tubaxes de alta presión |
| EN 10217-2 (Tubos de aceiro soldados para fins de presión - Tubos de aceiro non aliado e aliado con propiedades especificadas para temperaturas elevadas) | P235GH, P265GH, P295GH, P355GH | Temperatura elevada, tubos de caldeira, intercambiadores de calor |
| EN 10219-1 (Perfís ocos de aceiro soldados conformados en frío para fins estruturais) | S235JRH, S275J0H, S275J2H, S355J0H, S355J2H, S355K2H | Aplicacións estruturais, construción de edificios, pontes |
| EN 10210 (Perfís ocos estruturais acabados en quente de aceiros non aliados e de gran fino) | S235JRH, S275J0H, S275J2H, S355J0H, S355J2H, S355K2H S420MH, S460MH | Perfís ocos sen soldadura/soldados conformados en quente para fins estruturais, construción de edificios, pontes |
| EN 10025-2 (Produtos laminados en quente de aceiros estruturais - Aceiros estruturais non aliados) | S235JR, S275JR, S355JR, | Estruturas metálicas xerais, enxeñaría civil |
| EN 10255 (Tubos de aceiro non aliado aptos para soldadura e rosca) | S195T, S235JRTH | Auga, gas, sumidoiros, sistemas de tubaxes roscadas |
| EN 10305-2 (Tubos de aceiro para aplicacións de precisión - Tubos soldados estirados en frío) | E215, E235, E355 | Aplicacións de precisión, cilindros hidráulicos |
| BS 1387 (Especificación para tubos e tubulares de aceiro roscados e encaixados) | Clase A, B, C | Auga, gas, vapor, andamiaxe, tubo roscado |
| DIN 2458 (Tubos e accesorios de aceiro soldados - Condicións técnicas xerais de subministración) | St37.0, St44.0, St52.0 | Tubos de aceiro soldados xerais, aplicacións estruturais |
| ISO e outras normas | ||
| ISO 3183 (Industrias do petróleo e do gas natural - Tubaxes de aceiro para sistemas de transporte por oleodutos) | L245, L290, L360, L415 | Oleodutos e gasodutos (equivalente ISO a API 5L) |
| ISO 65 (Tubos de aceiro para auga, gas e augas residuais - Tubos roscados) | Medio, Pesado | Auga, gas, sumidoiros, tubaxe roscada |
| CSA G40.21 (Aceiro de calidade estrutural - Norma canadense) | 44 W, 50 W | Aplicacións estruturais (Canadá) |
| AS 1163 (Perfís ocos de aceiro estrutural - Norma australiana) | C250, C350, C450 | Perfís ocos estruturais (Australia) |
| GOST 10706 (Tubos de aceiro soldados para canalizacións e estruturas - estándar ruso) | Rúa 20, Rúa 35, Rúa 45 | Tuberas, aplicacións estruturais (Rusia) |
Uso:Transmisión de petróleo e gas, auga e sumidoiros, proxectos estruturais, andamiaxe, cimentación de pilotes, fluídos a alta presión, procesamento químico, xeración de enerxía, construción, enxeñaría mariña, tubos de caldeiras, intercambiadores de calor, sobrequentadores, condensadores, servizo a baixa temperatura, aplicacións de precisión, cilindros hidráulicos, sistemas de tubaxes roscadas
6. Proceso de fabricación: tubos de aceiro ERW/HFW
Inspección de materias primas:As bobinas de aceiro entrantes verifícanse en canto á súa composición química, propiedades mecánicas e calidade superficial. A cada bobina asígnaselle un número de cocción único para unha trazabilidade completa.
Desenrolamento e nivelación:As bobinas desenrólanse e nivelanse para aplanar a tira e retirar o conxunto de bobinas, garantindo unha planitude uniforme para unha formación consistente.
Fresado e recorte de bordos:Ambos os bordos da tira están fresados cunha tolerancia de ancho precisa (±0,5 mm), creando unha superficie limpa e paralela para a formación de soldaduras de alta calidade.
Conformación en frío:A tira nivelada pasa a través de rolos de formación que van moldeando gradualmente a tira plana nunha carcasa de tubo cilíndrico aberto.
Soldadura de alta frecuencia (HFW/ERW):A corrente de alta frecuencia (200-500 kHz) quenta os bordos de unión á temperatura de forxado (1350-1500 °C). Os rolos de compresión presionan os bordos quentes xuntos, creando unha soldadura forxada sen material de recheo.
Eliminación do cordón de soldadura:As láminas de carburo para o corte elimínanse nas zonas quentes, o que produce unha superficie lisa cun reforzo mínimo da soldadura.
Tamaño:O tubo soldado pasa por rolos de encolado para lograr unha tolerancia de diámetro exterior precisa (±0,5 % a ±1,0 %). Se é necesario, outros rolos producen formas cadradas/rectangulares.
Tratamento térmico (opcional):A normalización a 890-930 °C pódese aplicar para mellorar a ductilidade ou o alivio de tensións, producindo unha microestrutura uniforme de ferrita-perlita.
Corte a lonxitude:Os tubos córtanse a lonxitudes especificadas empregando serras de corte voadoras con control de precisión (±3 mm).
Ensaios non destrutivos:
●Probas ultrasónicas (UT):Inspección do 100 % da costura de soldadura e do corpo do tubo para detectar laminacións, inclusións e falta de fusión.
●Probas de correntes de Foucault (ET):Inspección continua da calidade da soldadura en liña.
●Probas hidrostáticas:Cada tubaxe probouse ao 95 % de SMYS durante un mínimo de 10 segundos.
Acabado final:Extremos lisos, extremos biselados (30°-35° cun ángulo de aterraxe de 1,6 mm) ou extremos roscados segundo as especificacións do cliente.
Inspección e marcado finais:Inspección visual, verificación dimensional (diámetro exterior, peso, lonxitude, rectitude) e marcado permanente segundo a norma (grao, tamaño, número de cocción, fabricante).
7. Control de calidade e procedementos de proba
| Escenario | Método de inspección | Propósito |
| Materia prima | Análise química (espectrómetro OES) | Verificar o cumprimento dos límites de composición da API 5L |
| Materia prima | Probas de tracción | Verificar a elasticidade, a resistencia á tracción e o alongamento |
| En proceso | Inspección dimensional (micrómetros, calibre) | Monitorizar o diámetro exterior e o peso durante o conformado e o dimensionamento |
| Zona de soldadura | Probas ultrasónicas (UT) - En liña | Detección de descontinuidades de soldadura, falta de fusión |
| Zona de soldadura | Probas de correntes de Foucault (ET) - En liña | Monitorización continua da calidade das costuras de soldadura |
| Zona de soldadura | Macroexame de costuras de soldadura | Verificar a penetración da soldadura e a xeometría da fusión |
| Tubo acabado | Proba hidrostática (10 segundos mínimo ao 95 % da presión arterial media (SMYS)) | Verificar a integridade da presión e a estanquidade |
| Tubo acabado | Probas ultrasónicas (UT) - Fóra de liña (opcional) | Inspección laminar de corpo enteiro |
| Tubo acabado | Inspección de partículas magnéticas (MPI) | Detección de gretas superficiais (soldadura e zonas hábiles) |
| Tubo acabado | Proba de impacto Charpy con entalla en V | Verificar a tenacidade a baixas temperaturas (PSL2) |
| Tubo acabado | Proba de dureza (HRC / HV10) | Verificar os límites máximos de dureza (servizo acedo) |
| Tubo acabado | Proba de flexión guiada (cara e raíz) | Verificar a ductilidade e a solidez da soldadura |
| Tubo acabado | Proba de aplanamento | Verificar a ductilidade e a solidez do corpo da tubaxe |
| Tubo acabado | Inspección dimensional e visual | Verificar o diámetro exterior, o peso, a lonxitude, a rectitude e a calidade da superficie |
| Tubo acabado | Verificación de marcado | Garantir unha marcaxe permanente segundo a norma API 5L |
Probas adicionais para PSL2 / Servizo acedo:
● Proba de HIC (craqueamento inducido por hidróxeno) segundo a norma NACE TM0284
● Proba SSC (fisuración por tensión de sulfuro) segundo o método A da NACE TM0177
● Probas de impacto CVN a -10 °C, -20 °C ou -46 °C
● Verificación da dureza (≤ 22 HRC / ≤ 248 HV10 para resistentes a HIC)
Documentación de calidade:
● Certificado de proba de fresado segundo a norma EN 10204 Tipo 2.2, 3.1 ou 3.2
● Informe de proba hidrostática (tubaxe por tubaxe)
● Informe de inspección UT/ET
● Trazabilidade desde o número de quecemento ata a tubaxe acabada
8. Aplicacións principais Tubo de aceiro ERW
As tubaxes ERW son compoñentes esenciais na transmisión de petróleo e gas e en diversas aplicacións industriais:
Transmisión de petróleo e gas:Gasodutos de longa distancia, terrestres e mariños, para petróleo cru, gas natural e produtos petrolíferos refinados.
Transporte de fluídos a alta presión:Liñas de inxección de auga, sistemas de eliminación de auga producida e transferencia de fluídos a alta presión en campos petrolíferos e instalacións de procesamento.
Proxectos de oleodutos en terra:Liñas de recollida transcontinental, liñas troncais e oleodutos de distribución en campos de petróleo e gas.
Sistemas de oleodutos mariños:Liñas de fluxo, tubos verticales e tubaxes de exportación submarinas para plataformas mariñas e terminacións submarinas (con opcións de servizo PSL2 e àcid).
Ambientes de servizo acedos:Tuberas que manexan gas acedo húmido (que contén H₂S) que requiren PSL2 con requisitos suplementarios, incluíndo resistencia HIC e SSC segundo as normas NACE.
Transmisión de auga:Tuberías de subministración de auga de gran diámetro, sistemas de rega e transmisión de auga bruta para uso municipal e industrial.
Tratamento de augas residuais e sumidoiros:Liñas de descarga de efluentes, tubaxes da planta de tratamento e sistemas de tratamento de lodos.
Aplicacións estruturais industriais:Soportes, reforzos e compoñentes estruturais para tubaxes en refinerías, plantas petroquímicas e instalacións industriais.
Instalacións de procesamento de petróleo e gas:Liñas de fluxo, colectores, colectores e tubaxes de interconexión en plantas de procesamento e estacións de compresión.
EPC e tubaxes de planta:Tubaxes de procesos e servizos en refinerías, plantas de procesamento de gas, complexos químicos e instalacións de xeración de enerxía.
9. Embalaxe e envío
As tubaxes ERW embalanse e envíanse co máximo coidado para garantir a súa protección durante o transporte. Aquí tes unha descrición do proceso de embalaxe e envío:
Embalaxe:
Revestimento protector:Antes do embalaxe, as tubaxes poden revestirse cunha fina capa de aceite antioxidante ou verniz protector para evitar a corrosión e a oxidación da superficie durante o almacenamento e o transporte. Tamén está dispoñible un acabado natural para a aplicación inmediata do revestimento no destino.
Agrupación:As tubaxes de dimensións e especificacións similares agrúpanse coidadosamente en feixes hexagonais ou rectangulares. Asíranse con correas de aceiro (normalmente de 3 a 5 correas por feixe) para evitar o movemento dentro do feixe.
Tapas finais:As tapas de plástico (PE ou PP) colócanse en ambos os extremos de cada tubo para protexer os extremos biselados, os extremos lisos e as conexións roscadas de danos por impactos, entrada de residuos e humidade.
Acolchado e amortiguación:Para pedidos de exportación premium, pódense usar materiais de acolchado como aneis de escuma ou tiras de goma entre as capas de tubaxes para evitar a abrasión e os danos no revestimento durante a manipulación.
Caixas ou caixas de madeira:Para tubos de parede fina, tubos de precisión ou pedidos de revestimento premium, os tubos poden embalarse en caixas de madeira resistentes ou caixas de madeira contrachapada para proporcionar unha maior protección contra forzas externas e manipulación brusca.
Envío:
Modo de transporte:Tubaxes enviadas por buques portacontedores (20 pés/40 pés), graneleiros ou transporte ferroviario dependendo do destino, volume e urxencia. Transporte aéreo dispoñible para mostras ou envíos con tempo crítico.
Contenedorización:Pedidos pequenos e medianos cargados en contedores de envío estándar, protexendo a carga das inclemencias meteorolóxicas, a humidade e os contaminantes externos durante o transporte.
Carga de buques a granel:Pedidos de gran volume (normalmente >200 toneladas) cargados directamente en graneleros. As vigas de elevación e as barras de separación evitan danos; a estiba e o amarre aseguran a carga contra o movemento do mar.
Etiquetado e documentación:Cada paquete está claramente etiquetado co grao, estándar, dimensións, número de cocción e instrucións de manipulación. Documentación completa (factura comercial, lista de embalaxe, coñecemento de embarque, certificado de orixe, certificados de proba de muíño) preparada para un despacho de aduanas sen problemas.
Fixación segura:Fardos suxeitos con correas de aceiro, sacos de estiba ou arriostramentos de madeira para evitar que se desplacen, balanceen ou se dañen durante o transporte.
Seguimento e seguro:Números de seguimento de contedores proporcionados para monitorización en tempo real. Seguro de carga marítima (todo risco ou con avería) dispoñible se o solicita.
En resumo, Womic Steel garante que todas as tubaxes de aceiro ERW estean embaladas con medidas de protección líderes na industria e enviadas utilizando métodos de transporte fiables para chegar ao seu destino en condicións óptimas. Uns procedementos de embalaxe e envío axeitados son esenciais para preservar a integridade e a calidade dos produtos entregados.
10. Vantaxes e preguntas frecuentes de Womic Steel
Por que asociarse con Womic Steel?
Punto único de venda:Gama completa, dende tubos API 5L ERW ata accesorios para tubos OEM correspondentes (cóbados, T, redutores, bridas, tapas) en calidades de materiais compatibles, incluíndo aceiro ao carbono, aceiro de aliaxe e aceiro inoxidable.
Conformidade técnica:Certificados completos de probas de muíño (EN 10204 tipo 2.2, 3.1 ou 3.2) proporcionados con cada envío, nos que se detalla a composición química exacta, os resultados das probas mecánicas e os informes de exames non destrutivos.
Servizos de valor engadido:Biselado de extremos (30°-35°), roscado e acoplamento, instalación de tapas de plástico e revestimento anticorrosión (FBE, 3LPE, 3LPP, epoxi, galvanizado) dispoñibles internamente ou a través de instalacións de socios cualificados.
Loxística competitiva:A colaboración estratéxica con transitarios globais garante unha carga optimizada de contedores (maximizando a cantidade por contedor) e un envío rendible a todo o mundo con tempos de tránsito fiables.
Inventario e dispoñibilidade:Un amplo stock de tamaños estándar API 5L X52 (de 2" a 24" de diámetro exterior, cédula 10-80) garante prazos de entrega curtos e unha resposta rápida aos requisitos urxentes do proxecto. Prodúcense tamaños personalizados baixo demanda cun prazo de entrega típico de 30 a 45 días.
Capacidade de servizo acedo:Capacidade total para subministrar tubaxes PSL2 con probas HIC e SSC segundo as normas NACE para aplicacións de gas acedo. Dureza controlada a ≤ 248 HV10 / ≤ 22 HRC.
Escolla Womic Steel Group como o seu socio de confianza para tubos de aceiro API 5L X52 ERW de alta calidade e un rendemento de entrega imbatible. Non dubide en consultar!
Sitio web: www.womicsteel.com
Correo electrónico: sales@womicsteel.com
Teléfono/WhatsApp/WeChat:
Víctor: +86-15575100681
Jack: +86-18390957568
Preguntas frecuentes (FAQ)
P: Cal é a diferenza entre o S355J2H e outros graos da norma EN 10219 como o S235JRH e o S275JRH?
R: O S235JRH ten unha resistencia mínima ao rendemento de 235 MPa, o S275JRH ten 275 MPa e o S355J2H ten 355 MPa. O S355J2H ofrece a maior resistencia entre estas tres calidades comúns. Ademais, o S355J2H ten unha clasificación de impacto J2 (-20 °C, 27 J mínimo), mentres que o S235JRH e o S275JRH teñen unha clasificación de impacto JR (temperatura ambiente, 27 J mínimo). Para aplicacións que requiren maior resistencia ou resistencia ao impacto a baixa temperatura, o S355J2H é a opción preferida. Para proxectos que requiren unha resistencia aínda maior (420 MPa ou 460 MPa), están dispoñibles o S420MH e o S460MH.
P: Que significa a designación "J2H" en S355J2H?
R: A designación divídese do seguinte xeito: "S" significa aceiro estrutural, "355" indica un límite elástico mínimo de 355 MPa, "J2" especifica unha proba de impacto Charpy a -20 °C cunha enerxía media mínima de 27 J e "H" denota unha sección oca (conformada en frío). A modo de comparación: "JR" = impacto a temperatura ambiente (20 °C), "J0" = impacto a 0 °C, "J2" = impacto a -20 °C, "K2" = impacto a -20 °C con maior enerxía (40 J mínimo).
P: Pódese usar o S355J2H para estruturas soldadas? Que procedementos de soldadura se recomendan?
R: Si, o S355J2H ofrece unha excelente soldabilidade debido ao seu baixo equivalente en carbono (CEV ≤ 0,45 %). Os procesos de soldadura recomendados inclúen MAG (135), TIG (141), MMA (111) e SAW (12). Xeralmente non se require prequecemento para grosores de parede inferiores a 20 mm en condicións normais de taller. Para seccións máis grosas ou temperaturas ambiente baixas, recoméndase o prequecemento a 50-100 °C. Os consumibles de soldadura deben coincidir coa resistencia do material base (normalmente ER70S-6 ou similar). Cualifique sempre os procedementos de soldadura segundo a norma EN 1090 ou as normas aplicables.
P: Que formas hai dispoñibles para a norma EN 10219 S355J2H? Poden subministrar tubos cadrados e rectangulares?
R: Si, a norma EN 10219 abrangue seccións ocas soldadas conformadas en frío en tres formas: redondas (seccións ocas circulares - CHS), cadradas (seccións ocas cadradas - SHS) e rectangulares (seccións ocas rectangulares - RHS). Womic Steel subministra as tres formas en grao S355J2H. Os tamaños redondos van dende 21,3 mm ata 610 mm de diámetro exterior. Os tamaños cadrados van dende 20x20 mm ata 500x500 mm. Os tamaños rectangulares van dende 40x20 mm ata 600x400 mm. Indique os seus requisitos dimensionais específicos para confirmar a dispoñibilidade.
P: Cal é a lonxitude máxima dispoñible para a tubaxe EN 10219 S355J2H ERW?
R: Fornecemos lonxitudes fixas estándar de 6 metros e 12 metros (aproximadamente 20 e 40 pés) para diámetros de ata 610 mm (24"). Para diámetros máis pequenos (inferiores a 168 mm / 6"), hai lonxitudes personalizadas de ata 18 metros (60 pés) dispoñibles baixo petición. Para seccións cadradas e rectangulares, a lonxitude máxima adoita ser de 12 metros. As lonxitudes máis grandes para proxectos específicos requiren unha especificación detallada e unha revisión de enxeñaría.
P: Cal é a diferenza entre a EN 10219 e a EN 10210? Cal debería escoller?
A: A norma EN 10219 abrangueformado en fríoseccións ocas estruturais soldadas (proceso ERW/HFW), que ofrecen tolerancias dimensionais máis axustadas e un mellor acabado superficial. A norma EN 10210 abrangueacabado en quenteseccións ocas estruturais (sen costuras ou soldadas laminadas en quente), que ofrecen menores tensións residuais e un mellor rendemento para aplicacións con cargas pesadas. Para construción xeral, estruturas de edificios e aplicacións de precisión, a norma EN 10219 adoita ser máis rendible. Para aplicacións estruturais pesadas, plataformas mariñas e condicións de carga dinámica, pode preferirse a norma EN 10210. Ambas as normas inclúen o grao S355J2H con propiedades mecánicas similares.
P: Pódese usar a norma EN 10219 S355J2H para aplicacións mariñas e en alta mar?
R: Si, o S355J2H cunha clasificación de impacto J2 (-20 °C) é axeitado para moitas aplicacións mariñas e en alta mar, incluíndo estruturas de cuberta, arriostramentos de revestimento, soportes de cuberta e equipos mariños. Non obstante, para aplicacións críticas en alta mar que requiren un impacto de temperatura máis baixo (-40 °C ou -50 °C) ou requisitos de materiais máis estritos, normalmente especifícanse os graos S355ML, S355NL ou EN 10225 (S355G8+M, S355G10+M). Proporcione as especificacións do seu proxecto para obter unha recomendación de grao axeitada.
P: Que acabados superficiais están dispoñibles para as tubaxes EN 10219 S355J2H?
R: Ofrecemos varias opcións de acabado superficial, incluíndo: espido (soldado, a escala de laminación), aceitado (revestimento lixeiro de aceite antioxidante), revestimento negro (laca ou barniz), imprimación (imprimación de taller para soldadura), galvanizado en quente (revestimento de zinc para protección contra a corrosión), pintado (cores e sistemas personalizados) e revestimentos anticorrosión (epoxi, poliuretano ou outros sistemas especificados). Para aplicacións estruturais que requiren protección contra a corrosión, a galvanización en quente segundo a norma EN ISO 1461 é a opción máis común.
P: Que ensaios non destrutivos (END) están dispoñibles para as tubaxes EN 10219 S355J2H?
R: Ofrecemos varias opcións de probas non destructivas (END): probas ultrasónicas (UT) 100 % da costura de soldadura e do corpo da tubaxe, probas por correntes de Foucault (ET) para a inspección da calidade da soldadura en liña, probas hidrostáticas (probas de presión), inspección visual e dimensional, inspección de partículas magnéticas (MPI) para a detección de gretas superficiais e probas radiográficas (RT) para a verificación da costura de soldadura. A norma EN 10219 non obriga a realizar probas non destructivas para todas as aplicacións, pero podemos realizar calquera proba requirida segundo as especificacións do cliente.
P: Poden proporcionar unha inspección por parte de terceiros para as tubaxes EN 10219 S355J2H?
R: Si. Aceptamos e facilitamos as inspeccións por parte de DNV, BV, SGS, TÜV, ABS, LR ou calquera representante designado polo cliente durante a produción (presencia de inspección dimensional, NDT, probas mecánicas) e antes do envío. Os certificados de inspección 3.2 validados por organismos externos autorizados subminístranse de forma rutineira, previa solicitude. Para proxectos europeos que requiren marcado CE, proporcionamos unha Declaración de Desempeño (DoP) como parte da documentación de conformidade.
P: Ofrecen servizos de corte a medida e fabricación para seccións S355J2H?
R: Si. Ofrecemos cortes de precisión a lonxitudes exactas especificadas polo cliente con tolerancias axustadas (normalmente ±3 mm) e extremos limpos e sen rebabas. Os servizos de fabricación adicionais inclúen biselado de extremos (para conexións de soldadura), aplanado de extremos (para conexións específicas), perforación (para orificios de parafusos), entallado (para conexións de marco) e soldadura de placas extremas ou pestanas de conexión. Proporcione os seus debuxos de fabricación para requisitos personalizados.
P: Cal é o prazo de entrega típico para as tubaxes EN 10219 S355J2H ERW?
R: O prazo de entrega estándar para tamaños en stock (diámetros e grosores de parede comúns) é de aproximadamente 15-25 días. Para tamaños que non están en stock ou personalizados, o prazo de entrega é de aproximadamente 30-45 días desde a confirmación do pedido. Para grandes cantidades (>500 toneladas) ou requisitos especiais (inspección por terceiros, revestimento especial, lonxitudes personalizadas), o prazo de entrega pode estenderse a 45-60 días. Pode haber pedidos urxentes (15-20 días) dispoñibles para cantidades máis pequenas de tamaños estándar. Póñase en contacto connosco para coñecer os prazos de entrega actuais en función dos seus requisitos específicos.
P: Que certificacións e documentación proporcionan cos envíos de tubos S355J2H?
R: Cada envío inclúe documentación completa: certificado de probas de laminación segundo a norma EN 10204 tipo 3.1 (ou tipo 2.2/3.2 se se solicita), incluíndo a composición química, as propiedades de tracción e os resultados das probas de impacto; informe de inspección dimensional; marcado CE e declaración de rendemento (DoP) para o mercado europeo; lista de embalaxe; factura comercial; coñecemento de embarque; e certificado de orixe (se é necesario). Para pedidos inspeccionados por terceiros, ofrécense informes de inspección adicionais e certificados de testemuñas.










